OBOWIĄZKI ŚRODOWISKOWE PRZEDSIĘBIORCÓW
W ostatnich latach w Polsce, systematycznie wzrasta poziom świadomości ekologicznej przedsiębiorców, stąd też coraz więcej firm w działalności uwzględnia wymogi ochrony środowiska. Stanowi to wyraz ich odpowiedzialności za stan zasobów przyrody i skutecznego przeciwdziałania procesom antropopresji.
Prowadzenie działalności gospodarczej w obecnej rzeczywistości, wiąże się z koniecznością przestrzegania przepisów prawnych i ich nowelizacji z kompleksowo rozumianej ochrony środowiska. Często zdarza się, że przedsiębiorcy i firmie, trudno sprostać i poruszać się w gąszczu zmieniających się uwarunkowań i obowiązków wynikających z nowelizacji prawa ochrony środowiska. Dlatego też warto wiedzieć, że:
Główne obowiązki przedsiębiorców z zakresu prawa ochrony środowiska to:
- Uzyskanie decyzji administracyjnych na realizację inwestycji
Przed rozpoczęciem inwestycji należy sprawdzić czy planowana działalność nie wymaga uzyskania decyzji środowiskowej. Uzyskanie decyzji środowiskowej umożliwia realizację inwestycji ale nie pozwala jeszcze na jej eksploatację. - Uzyskanie decyzji administracyjnych
Eksploatacja instalacji w odpowiednich przypadkach wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń, zezwoleń lub zgłoszeń zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, Prawo wodne, Ustawa o odpadach i są to:
- pozwolenia zintegrowanego
- pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza
- pozwolenia na wytwarzanie odpadów
- pozwolenia wodnoprawne
- zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów
- zgłoszenia instalacji nie wymagającej pozwolenia - Prowadzenie ewidencji i wielkości korzystania ze środowiska
Przedsiębiorcy w myśl Ustawy o odpadach lub ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zobowiązani są do prowadzenia ewidencji w zakresie odpadów i opakowań. Od 1 stycznia 2021 r. ewidencję odpadów prowadzi się wyłącznie elektronicznie przy pomocy bazy danych BDO.
Dodatkowo firmy powinny prowadzić ewidencję rodzaju i ilości materiałów i surowców określonych w decyzji administracyjnej bądź ze względu obowiązków sprawozdawczych z zakresu ochrony środowiska. - Prowadzenie pomiarów emisji do powietrza oraz ścieków
Prowadzenie pomiarów emisji może być wstępne np. do 14 dni od uruchomienia instalacji (art. 147 ustawy Prawo ochrony środowiska) bądź okresowe narzucone decyzją administracyjną lub bezpośrednio Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji.
Należy pamiętać, że stanowisko pomiarowe powinno być wyposażone w zamontowaną odpowiednią ilość króćców pomiarowych spełniających normę PN-Z-04030-7:1994. Pomiary powinny zostać przeprowadzone przez akredytowane laboratorium lub certyfikowane jednostki badawcze a wyniki przekazywane w odpowiednim terminie do wyznaczonych organów. - Składanie sprawozdań
Pierwszy kwartał roku to intensywny okres w ochronie środowiska, ponieważ właśnie w tym okresie przypada wiele terminów sprawozdawczych i są to m.in.:
- do 31 stycznia sprawozdanie z odpadów komunalnych do BDO
- do końca lutego raport KOBiZE do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji
- do 28 lutego sprawozdanie w zakresie F-GAZÓW i SZWO i GGC do BDS - Bazy Danych Sprawozdań
- do 15 marca sprawozdanie do BDO o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami
- do 15 marca sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz roczne sprawozdanie do BDO
- do 31 marca sprawozdania za gospodarcze korzystanie ze środowiska
- do 31 marca sprawozdanie PRTR do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. - Uiszczanie opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej, opłaty za usługi wodne
Oprócz uzyskania wymaganych decyzji czy wykonywania sprawozdań, korzystanie ze środowiska związane jest również z ponoszeniem opłat środowiskowych, które stanowią swoistą rekompensatę za szkodę wyrządzoną środowisku. I tak opłaty środowiskowe należy ponosić za:
Kwartalnie:
- wprowadzanie torb jednorazowych z tworzywa sztucznego o grubości od 15 mikrometrów
do 15 marca:
- wprowadzanie opakowań i produktów w opakowaniach
- wprowadzanie produktów (opon, baterii i akumulatorów)
do 31 marca:
- ilości oraz rodzaju gazów wprowadzanych do powietrza
- rodzajów i ilości składowanych odpadów
Prowadzenie działalności w zakresie usług wodnych podlega opłacie i składa się z opłaty stałej i zmiennej, nie każda usługa wodna podlega obu rodzajom opłaty. Opłatę stałą ustala się raz w roku a opłatę zmienną ustala się po zakończeniu każdego kwartału w formie informacji zawierającej także sposób obliczenia tej opłaty i przekazuje podmiotowi obowiązanemu do ponoszenia opłat za usługi wodne.